מערכת מולטימדיה לרכב – הפ'יצרים שלא תרצו לפספס!

דין? דאבל דין?

מימדיו הפיזיים של התא המצוי בקונסולת הרכב, ואשר נועד לקלוט בתוכו רדיו-דיסק, צמחו במשך הזמן. את מקומה של מערכת מולטימדיה שמימדיה משולים למעין "קומה" אחת, ומכונה DIN, תופסות כעת מערכות שצמחו מאד בגודל, והן מכונות Double DIN. זה אומר, שטח חוץ גדול שמאפשר התהדרות בצג גדול צבעוני שניתן לצפות בו, או צג-מגע למשל, ראו להלן. אגב, ניתן להתאים לכל מכונית, מערכת מולטימדיה אוניברסלית בגודל רצוי, שיכולה להשתלב בקונסולה המרכזית של תא הנהג, עם צבעים ועיצוב שמשתלבים באופן מיטבי ונראים כאילו המדובר במערכת מקורית של המכונית עצמה. לכן, אל תדאגו לגבי יכולות המערכת, תוכלו לבחור כל מפרט רצוי ובסופו של דבר להתאים מסגרת שנראית כאילו היא מקורית, ונולדה עם המכונית.

צג-מגע

צגים קטנים מונוכרומטיים או בעלי תצוגת ספרתית גסה ופרימיטיבית בעלת גוון אחד, זה כל כך 2008!! חלק גדול ממערכות המולטימדיה של 2012 מציעות משהו שלא זר לכם בשנים האחרונות: זהו העידן הדיגיטלי, בו הלפטופים, הסמארטפונים, הטאבלטים והטלוויזיות בעלות ההפרדה הגבוהה (HD) שולטים בכל פינה. לכן, מן הסתם, גם הניחוח הזה חודר בגאון לענף הרכב, והמחירים שרק יורדים, מאפשרים למערכות המולטימדיה להצטייד בצג-מגע שגודלו 6, 7 או 8 אינצ'.

דיבורית Bluetooth

יותר ויותר נהגים מגלים את נפלאות הקישוריות האלחוטית Bluetooth המאפשרים לשוחח ללא ידיים, דבר התורם כמובן, לבטיחות בנהיגה. ישנן מערכות הכוללות רכיב  Bluetooth מובנה וזה יתרון גדול, שכן, אין צורך להתעסק הרבה עם הטלפון או עם המערכת, ניתן להגדיר שהשיחות יתקבלו ישירות לרכב, וזו חווית שמע נפלאה להקשיב לבני השיח, כשקולם נשמע ברור וצלול מבעד לרמקולים של הרכב, בנסיעה מהירה עם חלון פתוח.

ניווט

חלק ממערכות המולטימדיה הכוללות צג-מגע, מצוידות גם במערכת ניווט (GPS) מובנית, הכוללת מקלט ייעודי פנימי, תוכנת ניווט (למשל, iGo, איתוראן GPS וכו'), ואנטנה ייעודית שמתחברת לשמשת הרכב. ביחס לסמארטפון האישי שלכם או למכשירי הניווט הייעודיים (PND) שמוצמדים לשמשה הקדמית, אין בכלל ספק, שמערכת מובנית במכונית היא הרבה יותר אסתטית, גם הרבה יותר נוחה לשימוש ובנוסף, אין צורך להטעינה: היא תמיד מחוברת למקור מתח. ועוד משהו: בניגוד למכשירי ניווט עצמאיים או סמארטפונים, לא ניתן לגנוב אותה או לשכוח אותה בבית – היא תמיד שם, מוכנה לרשות הנהג שרוצה למצוא דרכו. חסרונות: שידוך בין מערכת מולטימדיה משוכללת מקורית או לא מקורית, עם תוכנת ניווט הכוללת מפות ישראליות, עדיין תגבה מכם מחיר יחסית יקר, הרבה יותר מאשר המחיר שתדרשו לשלם עבור מכשירי ניווט ייעודיים, למשל.

חיבורים חיצוניים

מערכת מולטימדיה עכשווית שאינה כוללת יציאות וכניסות, היא די מסורסת, למען האמת. נכון, שיותר ויותר מכוניות חדשות מציעות חיבורי AUX מובנים לשם חיבור מגבר, סמארטפונים או נגני אודיו, ולחלק מהמכוניות גם חיבור אייפון/אייפוד/אייפד ייעודי. אבל, לעיתים זה לא מספיק, ורצוי שגם למערכת המולטימדיה יהיו חיבורים כאלה, כשאחד החיבורים החשובים הוא שקע USB המאפשר לא רק הטענה של מכשירים ניידים, אלא גם השמעה של קבצים המאוחסנים בו, ולעיתים -במידה והמערכת תומכת – גם ניגון וצפייה בקובצי וידאו ששמורים עליו.

מאפיינים נוספים

הכל תלוי בכם. נפח אחסון פנימי המאפשר לאחסן קובצי קול, וידאו או תמונה? יש מערכות כאלה. חרצים לקליטת כרטיס זיכרון? יש גם יש. על DVD כבר סיפרנו, וקחו בחשבון שאסור וגם לא ממש נוח לנהג לצפות בסרט DVD אגב נהיגה – ישנן מערכות שבכלל לא מאפשרות זאת. פונקציה נוספת חדשה יחסית אך לא מאד אטרקטיבית – לפחות לא בישראל -היא הוספת רכבי מקלט עידן+ המאפשר צפייה במספר ערוצי טלוויזיה ישראליים חינם, גם בנסיעה.

פורסם ב- תוספות ואבזור

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>