איך עובד מכשיר GPS?

מערכת GPS פועלת כבר למעלה מ-40 שנה

ה- GPSהראשון פותח ב-1973 על ידי משרד הביטחון האמריקאי ושימש לצרכי צבאיים. GPS

זה קיבל נתונים מרשת של 30 לוויינים שהשלימו הקפה של כדור הארץ כל 12 שעות. גם היום

עובד ה-GPS בצורה דומה, אבל עם רשת של 24 לוויינים בלבד. מכיוון שחלק מהם צפויים לשבות בשנים הקרובות יש עוד 4 לוויינים פנויים המשייטים במסלול מסביב לכדור הארץ וצפויים להיכנס לפעולה בקרוב. כל אחד מהלוויינים מצויד בשעון אטומי הפועל בשיטה הכי מדויקת שקיימת לחישוב זמן. בזכות העובדה הזאת כדאי לכוון בהתאם לשעה שמורה ה-GPS שלכם את שאר השעונים ברכב.

כך עובד GPS

המקלט של המכשיר שלכם קולט אות מארבעה לוויינים ומעריך את מיקומו על פי חישוב טריאנגולציה – מדידת המרחקים ביניהם, וחישוב המרחק מהלוויינים אליכם. מהסיבה הזאת מקלט GPS יעבוד כראוי רק עם השמיים יהיו גלויים ונקיים מהפרעות. לכן, מומלץ להניח את האנטנה במקום ממנו קו התצפית למרום פנוי.

יחידת המעבד שבמכשיר ה- GPSמחשבת את קו האורך, קו הרוחב והגובה מעל פני הים ומתרגמת את הנותנים האלה למיקום, התוכנה של המכשיר מציגה זאת על גבי מפה. התוכנות הישראליות מבצעות פעולה נוספת, המכונה "התמרה", ומתאימה את הנתונים לרשת הקורדינטות הישראלית עליה אחראי "המרכז למיפוי ישראל".

המכשיר מסוגל לחשב בזמן אמת מיקום, מהירות וכיוון תנועה, הוא מצליח לעשות את זה בזכות 12 ערוצים הקולטים אותות לוויין.

למה ה-GPS שלכם מתחיל לעבוד רק כמה דקות אחרי שהפעלתם אותו?

עם הפעלת ה- GPSהוא מקבל מידע ראשוני שמאפשר לו לחשב את המיקום. ברגע הזה המכשיר צריך לדעת מהי השעה המדויקת, מה מיקום הלוויינים, מה מסלול התנועה שלהם ומה המרחק שלהם זה מי זה. מכיוון שמכשירי GPS פועלים בשיטה הנקראת "אתחול-קר" – המידע נמחק כשהמכשיר מכובה ובעת ההפעלה צריך לבצע את כל החישובים מחדש- ייקח למכשיר הניווט הלווייני שלכם כמה דקות עד שיוכל לפעול כהלכה ולספק לכם את המידע הנחוץ. לפעמים מומלץ לעצור את הרכב לכמה רגעים ולאפשר למקלט לאתר את אותות הלוויינים.

מה זה A-GPS?

זהו שירות ניווט לוויני המבוסס על ה-GPS שמשיג דיוק רב יותר באמצעות שרת מסייע (Assisted – מכאן ה-A). הוא נחוץ למכשירים סלולאריים התומכים ב-GPS, אבל יכולותיהם מוגבלות בגלל המעבד הזעיר שלהם.

פורסם ב- ניווט

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>