שוטפים את המכונית

עם כל האבק באוויר הישראלי – אין פלא שהמכוניות שלנו מתלכלכות בתדירות גבוהה. מה לעשות בכדי לפנק אותן בניקוי הכי טוב עבורן?

למה זה חשוב

תקינותה המכנית של המכונית, היא מתכון טוב לאורך חייה, ולהתנהלות טובה ובטוחה באמצעותה לאורך קילומטרים רבים ושנים רבות. אבל, לא מספיק שהמכונית מתוחזקת ומטופלת – אין בכלל ספק, שגם לצד האסתטי ישנה חשיבות. מכונית נקייה, נעימה יותר לעיניים של הנוהג ושל הסביבה. היא נעימה יותר לשימוש ולהנאה, ובמקרים רבים, ניקיון המכונית מסייע לשמור עליה ועל מכלוליה טוב יותר, במיוחד בארצנו שטופת השמש והאבק. מכונית שטופה, נקייה ומטופחת, תמיד תהייה אטרקטיבית יותר – גם אם היא ישנה – ותמיד תסייע למכירתה במהירות, לעומת מכונית מלוכלכת ולא מטופחת, שבאופן אסוציאטיבי מחשידה שהיא גם אינה תקינה באופן מכני.

שטיפה במכונה

אחת השיטות הנפוצות לשטיפת מכוניות בשנים האחרונות היא לקחת אותה למכוני השטיפה האוטומטית. כאן, ישטפו אותה חיצונית בלבד, או יבצעו ניקיון כללי הכולל גם שאיבה וניקוי אבק פנימיים. היתרונות ברורים: לאנשים רבים פשוט אין כוח וזמן להתעסק עם ניקיון מכוניתם – זו פעולה קצת סיזיפית ולא תמיד נעימה. מעבר לכך, רבים מתגוררים בדירות משותפות, ואין ברשותם חניון פרטי או אפשרות לשטוף בעצמם את המכונית. במחירי המים של ימינו, זה גם הפיתרון האידיאלי לחיסכון במים. אבל, יש גם חסרונות: ראשית, המחיר, שהמשימה תגבה מכם בכל שבוע או שבועיים: 25 שקל עד 30 שקל לשטיפה חיצונית בלבד, 45 עד 70 שקל לניקיון יסודי (מכוניות פרטיות). כלי רכב מסחריים ואוטובוסים, ישלמו הרבה יותר. דבר נוסף: לא תמיד, מכוניתכם תינצל מנזק שכולל שריטות, עקירת מראות-צד או אנטנות, וכו'.

שטיפה ידנית

ישנם מכוני שטיפה שמציעים שטיפה ידנית, שעלותה מעט גבוהה יותר. מעבר לסיסמא השיווקית (שלעיתים לא לגמרי מקיימת את ההבטחה), המדובר בניקוי יסודי יותר שמתבצע באופן ידני ע"י עובדים ולא ע"י מכונה. זה אומר, שהם מסוגלים להיות יסודיים ולא לפסוח על נקודות לכלוך עיקשות, וגם לשמור על המכונית טוב יותר.

"דיטיילינג"

רוצים לבער חמץ מהמכונית? הצטבר לכם לכלוך של חודשים שמקורו בחטיפים שאוכלים הפעוטות? תמורת תשלום נוסף, ישנם מכוני שטיפה שמציעים ניקוי יסודי ביותר בעיקר בפנים המכונית: ממש טיפול שיעלים כל גרגיר לכלוך ואבק, במקומות שבניקוי רגיל לא מתבצע. למשל: הורדת כתמים מהריפוד או מגג הרכב, ניקוי אבק בין תריסי האוורור של המזגן ובאיזור ידית בלם היד, הברקת חישוקי הגלגלים, וכו'. לעיתים, הניקוי כולל שימוש בקיטור ובחומרי ניקוי מיוחדים. לפני שאתם מכניסים מכוניתכם לניקוי, בררו איזה סוג טיפול ובאיזה חומרים ייעשה שימוש.

כיצד חוסכים עלויות?

תמיד יהיה זול יותר לשטוף המכונית במידה ויש ברשותכם מנוי לשטיפות, ולא באופן אקראי. אם אתם נהגים ששוטפים המכונית על בסיס קבוע – נניח אחת לשבוע או שבועיים, שווה מאד לשקול רכישת מנוי. זאת ועוד, לא מעט תחנות דלק מציעות שטיפה חינם או במחיר מסובסד – בדקו ובררו.

שוטפים לבד

החלטתם לשטוף לבד? למרות הטירחה, זו הרגשה נהדרת. רצוי לעשות זאת באזור מוצל בלבד. מומלץ למלא דלי עם מעט סבון ייעודי – שמפו לשטיפת מכוניות, מהסוג שנמכר בכל חנות לאביזרי רכב, ולמהול במים. ראשית, לשטוף שטיפה ראשונית את המכונית ואז, באמצעות סמרטוטים, ספוגים או מטליות מיוחדות, יש לקרצף בסבון את כל המכונית, כולל החלונות, המראות והגלגלים. לאחר הקרצוף הגס, פשוט שוטפים היטב את עודפי הסבון עם צינור מים בזרם בינוני עד חזק. במידה והמכונית נקייה לגמרי, ניתן לעבור לשלב הייבוש, שאף הוא חשוב. ייבוש כהלכה ללא סימנים יתבצע ע"י ניגוב במטליות ייעודיות מעור צבי, ג'ילדה, או מטליות מיקרו-פיבר, ואת החלונות בעיתונים – מסתבר שזו הדרך הטובה לא להשאיר סימנים. בפנים המכונית, רצוי בראש ובראשונה לנקות אבק באמצעות מטליות ספוגות קלות בחומר ניקוי ייעודי. לאחר מכן לבצע שאיבה יסודית עם שואב אבק ביתי, רצוי כזה שמצויד בפיה צרה שמסוגלת להיכנס למרווחים צרים.

פורסם ב- שטיפת מכוניות

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>